Wątek: Milan Kundera  (Przeczytany 5601 razy)

Aurland

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 63
Milan Kundera
« dnia: Kwietnia 27, 2016, 09:21 »
Postanowiłem kilka słów o tym wielkim pisarzu, ponieważ jest on w moim przypadku - jak nikt chyba - przykładem, że można "kochać i nienawidzieć" zarazem  :D

No oczywiście nieco te uczucia wyolbrzymiłem, niemniej jednak po przeczytaniu książki "Żart" byłam pod tak kolosalnym wrażeniem, że jego wielkość może być porównana jedynie z rozczarowaniem, z jakim czytałem "Nieznośną Lekkość Bytu". Tak, tak, dobrze czytacie. Dwie bodajże najbardziej znane książki Kundery, wywołały we mnie dwie jakże odmienne emocje.

"Żart" wydał mi się głęboki, przewrotny, wiele mówiący i pozostawiający czytelnika z otwartą buzią, podczas gdy "Nieznośna lekkość..." wydała mi się banałem i stekiem pustych słów, może i "lekkim" ale tyleż samo mało istotnym.

Bardzo jestem ciekaw Waszego odbioru tych książek no i Kundery w ogóle.

Bo o tym, że to świetny pisarz - nie wątpię  8)

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Milan Kundera
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 27, 2016, 15:41 »
Kunderę czytam bezkrytycznie i moim zdaniem ten autor nigdzie nie zbliża się do banału. Kiedyś w liceum zaocznym moja pani od polskiego (dzięki Jej za to!) poleciła mi "Żart" i to była ta iskra, która rozpaliła ognisko; od tej pory biorę Kunderę w ciemno.

dorka13

  • Milczek
  • Wiadomości: 5
  • biały kruk
Odp: Milan Kundera
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 15, 2019, 08:31 »
Kunderę czytam bezkrytycznie i moim zdaniem ten autor nigdzie nie zbliża się do banału. Kiedyś w liceum zaocznym moja pani od polskiego (dzięki Jej za to!) poleciła mi "Żart" i to była ta iskra, która rozpaliła ognisko; od tej pory biorę Kunderę w ciemno.
Podpisuję się.
Czytałam kilka lat temu, więc wypadałoby odświeżyć, ale jak dla mnie pisarz, który mocno wybija się na tle innych pisarzy czeskich (mam słabość do literatury stamtąd :)). "Nieznośna lekkość bytu" to akurat jedna z moich ulubionych książek, tak samo jak "Życie jest gdzie indziej" zresztą.