Wątek: Alfred Szklarski  (Przeczytany 1173 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Alfred Szklarski
« dnia: Lutego 08, 2022, 18:19 »
Alfred Szklarski (ur. 21 stycznia 1912 w Chicago, zm. 9 kwietnia 1992 w Katowicach) – polski pisarz specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla młodzieży, popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach, redaktor literacki. Autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim. Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski, Fred Garland, Alfred Murawski, Roman Szklarski oraz Henryk Szklarski.

Urodził się 21 stycznia 1912 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych jako syn Andrzeja Szklarskiego, działacza Organizacji Bojowej PPS zmuszonego w 1908 do emigracji, oraz Marii z domu Karkosik. Jako szesnastolatek przeniósł się wraz z matką do Polski. Od 1928 mieszkał w rodzinnym mieście matki – Włocławku, a od 1932 w Warszawie, gdzie w latach 1932–1938 studiował w Szkole Nauk Politycznych na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym. W czasie studiów poznał swoją przyszłą żonę Krystynę, którą poślubił 1 września 1939 w Warszawie.

W latach okupacji pod pseudonimem Alfred Murawski opublikował erotyczne powieści dla dorosłych: Miłość marynarza i Piękna nieznajoma, a pod pseudonimem A. Murawski opublikował trzy przygodowe powieści dla dorosłych: Żelazny pazur (1942), Krwawe diamenty (1943) i Tajemnica grobowca (1944). Powieści te były drukowane w polskojęzycznych pismach wydawanych przez okupanta. Od sierpnia 1944 był żołnierzem Armii Krajowej, pod pseudonimem „Szklarz” brał udział w powstaniu warszawskim. Następnie przez kilka miesięcy mieszkał w Krakowie, a od lutego 1945, aż do śmierci, w Katowicach.

W 1949 za publikacje w gadzinówkach został skazany na karę 8 lat więzienia. W 1951 jego utwory pisane pod pseudonimem Alfred Bronowski zostały wycofane z polskich bibliotek oraz objęte cenzurą. Zwolniono go z więzienia na mocy amnestii w 1953. W latach 1954–1977 pracował jako redaktor w katowickim wydawnictwie „Śląsk”.

Od 1957 nakładem tego wydawnictwa ukazywały się kolejne powieści z cyklu o Tomku Wilmowskim, a w latach siedemdziesiątych trylogia Złoto Gór Czarnych, napisana wspólnie z żoną. Pod pseudonimem Alfred Bronowski publikował powieści sensacyjne.

Zmarł 9 kwietnia 1992 w Katowicach.

Był laureatem wielu nagród literackich i odznaczeń, między innymi „Orlego Pióra” (1968), Orderu Uśmiechu (1971) oraz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży (1973, 1987). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Twórczość
Cykl powieści o Tomku Wilmowskim
Tomek w krainie kangurów (Katowice 1957, Wyd. Śląsk)
Przygody Tomka na Czarnym Lądzie (Katowice 1958, Wyd. Śląsk; nowy wydawca stosuje od 1991 tytuł Tomek na Czarnym Lądzie)
Tomek na wojennej ścieżce (Katowice 1959, Wyd. Śląsk)
Tomek na tropach Yeti (Katowice 1961, Wyd. Śląsk)
Tajemnicza wyprawa Tomka (Katowice 1963, Wyd. Śląsk)
Tomek wśród łowców głów (Katowice 1965, Wyd. Śląsk)
Tomek u źródeł Amazonki (Katowice 1967, Wyd. Śląsk)
Tomek w Gran Chaco (Katowice 1987, Wyd. Śląsk)
Tomek w grobowcach faraonów (1994, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez ks. Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora).
Tomek na Alasce (2021, tom wydany pośmiertnie, dokończony przez Macieja Dudziaka na podstawie notatek pozostawionych przez autora).

Złoto Gór Czarnych
Razem z żoną Krystyną Szklarską:

Tom I – Orle pióra (Katowice 1974, Wyd. Śląsk)
Tom II – Przekleństwo złota (Katowice 1977, Wyd. Śląsk)
Tom III – Ostatnia walka Dakotów (Katowice 1979, Wyd. Śląsk)

Pozostałe
Jako A. Murawski:

Wróżba (debiut pisarza, 1939)
Kulisy sławy (1941)
Lot do dżungli (1941)
Przygoda w Szanghaju (1942)
W szponach gangsterów (powieść kryminalna, 1942)
Krystyna (1942)
Szukam mężczyzny – (powieść współczesna, 1942)
Żelazny pazur (1942)
Krwawe diamenty (1943)
Tajemnica grobowca (1944)
Z dni grozy – Konająca stolica (1944)

Jako Roman Szklarski:
Pilotka i miłość (1940)

Jako Alfred Bronowski:

Gorący ślad. Współczesna powieść sensacyjna (1946)
Trzy siostry. Powieść (1946)
Cień na murze (1946)
Błędne ognie. Opowieść współczesna z życia górników (1947)
Nie czekaj na mnie. Powieść współczesna (1947)
Ludzie bez nazwisk (1947)

jako Fred Kid:

Tajemnica Ituri (1947)
Ostatni skalp Nawaja (1947)
Piraci ringu (1948)

oraz:

Tomek w tarapatach (1948, pod ps. Fred Garland)
Sobowtór profesora Rawy (1963, powieść science fiction dla młodzieży)

Jako, że znam Szklarskiego głównie z cyklu o Tomku Wilmowskim umieściłem go w dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej. Przygody Tomka były jednymi z pierwszych książek jakie przeczytałem w ogóle i pamiętam, że byłem nimi zachwycony. Teraz dla sprawdzenia czy wciąż tak jest po wielu latach wróciłem do cyklu. Aktualnie jestem po przeczytaniu Tomek wśród łowców głów i muszę powiedzieć, że  wciąż czyta mi się ten cykl bardzo fajnie. Jedyne co mi troszkę przeszkadza to zamiłowanie głównych bohaterów do polowań, na które kiedyś zdecydowanie patrzyłem inaczej, ale poza tym przygody Tomka wciąż fascynują.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Alfred Szklarski
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 10, 2022, 20:07 »
Kiedyś przeczytałam wszystkie książki z tego cyklu. Dowiedziałam się, że niedawno wyszła kolejna -  "Tomek na Alasce". Jako autorzy podani są Maciej J. Dudziak i Alfred Szklarski. Nie czytałam jej i raczej nie przeczytam. Sięgnęłam kiedyś po kontynuację "Rebeki" i "Wichrowych Wzgórz", o "Trędowatej" nie wspomnę. Od tego czasu jak ognia unikam wszelkich kontynuacji znanych książek.