Wątek: Remigiusz Mróz  (Przeczytany 19737 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Remigiusz Mróz
« dnia: Września 11, 2016, 20:42 »
Remigiusz Mróz (ur. 15 stycznia 1987 w Opolu) – polski pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego "Kurs pisania". Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. Kasacja.
Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, związany z Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie obronił rozprawę doktorską pt. „Cyfryzacja sfery władztwa publicznego”. Jest autorem kilku artykułów naukowych oraz laureatem konkursu Krajowej Izby Gospodarczej "Polska Cyfrowa 2020+".

Jako pierwszy polski pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki Kasacja oraz Zaginięcie.

Twórczość
W swojej twórczości sięga po różne gatunki literackie (powieść historyczna, kryminał, thriller prawniczy, science fiction), a tym, co łączy jego książki jest suspens i wartka akcja. W swoich kryminałach porusza także kwestie społeczne, m.in. problem uchodźców czy mniejszości narodowych.

Trylogia z komisarzem Forstem

Ekspozycja, Wydawnictwo Filia, Poznań 2015.
Przewieszenie, Wydawnictwo Filia, Poznań 2016.
Trawers, Wydawnictwo Filia, Poznań 2016.

Seria z Joanną Chyłką

Kasacja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015.
Zaginięcie, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015.
Rewizja, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016.
Immunitet, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016.

Trylogia Parabellum

Prędkość ucieczki, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2013.
Horyzont zdarzeń, Instytut Wydawniczy Erica, Warszawa 2014.
Głębia osobliwości, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016

Pozostałe powieści

Wieża milczenia, Wydawnictwo Damidos, Katowice 2013.
Turkusowe szale, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014.
Chór zapomnianych głosów, Wydawnictwo Genius Creations, Bydgoszcz 2014.
W cieniu prawa, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2016.
źródło wikipedia


Swoją przygodę z autorem zacząłem od Kasacji. Najlepszą rekomendacją niech będzie to, że przeczytałem ją w jeden dzień. Książka bardzo mnie wciągneła  i wielki plus za końcówkę, choć kojarzy mi się trochę z inną książką. Niewątpliwie sięgnę po kolejne książki Mroza. I pomyśleć, że kiedyś unikałem polskich pisarzy... No cóż, przyznaję się do błędu :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2016, 18:07 »
Przeczytałam całą serię  z Forstem, pierwszy tom mnie bardzo porwał, potem jednak zaczęłam odczuwać opór materii, powieści były zbyt przekombinowane, chociaż lekkie w odbiorze. Chyłka lepiej mi podeszła. Jestem obecnie w trakcie lektury trzeciego tomu z Chyłką, nadmiar alkoholu powoduje zmniejszenie wiarygodności, ale pomijając ten wątek Rewizję czyta się nawet dobrze, nie tak dobrze jak Kasację  czy Zaginięcie, ale jednak lepiej niż Forsta. Innych książek Mroza spoza tych dwóch serii jeszcze nie czytałam.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #2 dnia: Października 25, 2016, 10:26 »
Głośno o tym pisarzu, nie miałam jego książki w rękach ale przymierzam się ciągle ☺

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #3 dnia: Października 25, 2016, 11:34 »
Ja ze swojej strony polecam, czyta się dobrze :)

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #4 dnia: Października 25, 2016, 18:37 »
Anya, podobnie jak ja :)

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 03, 2016, 19:21 »
Mnie zastanawia w jaki sposób on wydaje po cztery książki rocznie.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 03, 2016, 22:25 »
No tak, pracowity to człowiek jest. A ze swojej strony napiszę, że serię z Chyłką skończyłam, ale bohaterki nie dałam rady polubić, nawet odwrotnie, z  każdą książką lubiłam ją mniej. No i kolejne powieści są dość schematyczne, to pewnie wynik tego, że Mróz stawia na ilość nie jakość.

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 08, 2016, 14:28 »
W pewnych kręgach internetu Mróz jest nazywany męską wersją Michalak, a to chyba dobrze nie wróży. Oczywiście odnosi się do to tej ilości książek, jakie wydaje.Co do mnie, przeczytałam jedną jego powieść W cieniu prawa. I o ile  początek spodobał mi się, spodziewałam się ciekawego kryminału historycznego z dobrym tłem obyczajowym. Za to co się działo potem, co autor wyrabiał z bohaterem, jakby można było sprawdzić, ile człowiek może znieść. Nie nie i jeszcze raz nie, jakoś mnie to nie przekonywało. I nawet nie to, żebym była jakoś zaskoczona czy zniesmaczona. W pewnym momencie takie opisy nie przerażają, a zaczynają nudzić.
Za to sama końcówka była dobra, na szczęście i właściwie taka nieprzewidywalna.
Co do Mroza widzę, że na yt w recenzjach jest bardzo wychwalany, może daje czekoladki recenzentom :)). Jest kilka recenzji krytycznych, ale niewiele niestety. A co do jego książek, to może kiedyś po coś sięgnę. Chciałam kiedyś przeczytać Parabellum,ale to też ma skrajne opinie, a ja jestem wymagająca jeśli chodzi o książki o II wojnie, więc może sobie póki co podaruję...

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 08, 2016, 16:15 »
A propos Mroza - to znalazłam we wtorek w Empiku:



 :D :fpm:

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 08, 2016, 16:25 »
Może oni nie rozumieją co czytają   ::)

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 09, 2016, 21:32 »
Albo Mróz jest tak obcy w naszym klimacie :P

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 30, 2017, 20:33 »
Zamowilam Behawiorystemuszę  Mroza wkońcu poznać  ;)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2017, 21:29 wysłana przez Katja »

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 15, 2017, 15:08 »
Mój optymizm po Kasacji został trochę stonowany Rewizją. Owszem książka wciąga i czyta się ją szybko, ale nie zabrakło błędów i jest chyba za bardzo naciagana. Zwroty akcji zamiast mnie zaskakiwać dziwiły. Główni bohaterowie momentami irytujący. Chyba faktycznie lepiej pisac mniej książek, a pisać lepiej. Nie skreślam Mroza, ale troche się obawiam, że lepiej nie będzie. Ot do szybkiego przeczytania dla rozrywki.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 27, 2017, 18:44 »
Do przeczytanych dodaje Immunitet. Mróz budzi we mnie podobne skojarzenia jak Coben. Pochłaniam jego książki w ciągu jednego dnia, a jednocześnie troche mnie irytują. Zbyt wiele sarkazmu u głównych bohaterów, zbyt duże oderwanie od rzeczywistości, a jednocześnie wciągająco skonstruowana historia i ciekawe pomysły. Chętnie sięgnę po autora od czasu do czasu, ale nie chciałbym czytać zbyt wielu jego książek pod rząd.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Remigiusz Mróz
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 27, 2017, 18:48 »
O to, to ElGato mam bardzo podobne uczucia. Czytam Mroza, bo lekki, ale jednocześnie irytuje to oderwanie od rzeczywistości.