Wątek: Michael Crichton  (Przeczytany 3335 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Michael Crichton
« dnia: Sierpnia 30, 2016, 21:14 »
Michael Crichton, właśc. John Michael Crichton (ur. 23 października 1942 w Chicago, zm. 4 listopada 2008 w Los Angeles) – amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta, producent filmowy i lekarz. Autor znanych powieści określanych jako technothrillery, które popularność zyskały dzięki adaptacjom filmowym (np. Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga). Był także pomysłodawcą i producentem serialu Ostry dyżur oraz autorem scenariuszy wielu filmów, m.in. Twister.
Jako najstarszy syn dziennikarza Johna Hendersona Crichtona i Zuli Miller Crichton. Wychował się na Long Island w Roslyn, w stanie Nowy Jork, wraz z trójką rodzeństwa: dwiema siostrami Kimberly i Catherine, oraz bratem Douglasem. Z wykształcenia lekarz (absolwent Harvard Medical School), z zamiłowania podróżnik i nurek. Twórczość literacką rozpoczął jeszcze na studiach, aby opłacić rachunki, publikując pod pseudonimami (John Lange, Jeffery Hudson i Michael Douglas). Jak sam podaje, już na studiach miał 206 cm wzrostu. W swoim życiu zdarzały mu się epizody wiary w aurę, projekcje astralne i jasnowidzenie. Miał również za sobą pięć małżeństw, z czego cztery zakończyły się rozwodem. Jedna z pierwszych powieści, Wyższa konieczność, w 1968 niespodziewanie zdobyła nagrodę Edgar Award. Napisana rok później „Andromeda” znaczy śmierć stała się bestsellerem i rozpoczęła karierę Crichtona.

Był sceptykiem w sprawie globalnego ocieplenia. W 2004 opublikował książkę Państwo strachu, która nawiązuje do tematyki zmian klimatu i ukazuje jego poglądy w tym temacie. Był też często proszony o pisanie esejów w wielu czasopismach, tworzenie przedmów do książek innych autorów i zapraszany do wygłaszania przemówień z różnych okazji. Przez wielu nazywany Juliuszem Verne XXI wieku.

Zmarł na raka 4 listopada 2008 roku w wieku 66 lat, pozostawiając żonę i córkę (syn – również John Michael – urodził się już po jego śmierci).

Twórczość

Thrillery
1966 Plan idealny (Odds On, jako John Lange)
1967 Scratch One (jako John Lange)
1968 Easy Go (jako John Lange)
1968 Wyższa konieczność (A Case of Need, jako Jeffery Hudson)
1969 Zero Cool (jako John Lange)
1969 „Andromeda” znaczy śmierć (The Andromeda Strain)
1969 The Venom Business (jako John Lange)
1970 Drug of Choice (jako John Lange)
1970 Dealing (jako Michael Douglas) (razem z bratem Douglasem Crichtonem)
1970 Grave Descend (jako John Lange)
1972 Człowiek terminal (The Terminal Man)
1972 Śmierć binarna (Binary, jako John Lange)
1975 Wielki skok na pociąg (The Great Train Robbery)
1976 Zjadacze umarłych (Trzynasty wojownik, Eaters of the Dead)
1980 Kongo (Congo)
1987 Kula (Sphere)
1990 Park Jurajski (Jurassic Park)
1992 Wschodzące słońce (Rising Sun)
1994 System (W sieci, Disclosure)
1995 Zaginiony świat (The Lost World)
1996 Norton N22 (Airframe)
1999 Linia czasu (Timeline)
2002 Rój (Predator, Prey)
2004 Państwo strachu (Korporacja strachu, State of Fear)
2006 Następny (Next)
2009 Pod Piracką Flagą (Pirate Latitudes)
2011 Micro (dokończona przez Richarda Prestona)

Inne
1970 Five Patients
1974 Emergency Room – autor
1977 Jasper Johns
1983 Electronic Life: How to Think about Computers
1988 Wędrówki (Travels)
2007 States of Fear: Science or Politics?

Znam Crichtona głównie z takich książek jak Kongo, Człowiek Terminal, Linia czasu, Rój, Państwo strachu oraz Wschodzące słońce. Dla mnie jest to autor, który w każdej swojej powieści stara się poruszyć jakiś problem, który wpływa lub może w przyszłości wpłynąć na losy ludzkości i jest to na ogół czarny scenariusz. Osobiście lubię jego książki, choć zawsze potrzebuję chwilę żeby się w nie wciągnąć. Ostatnio sięgnąłem po książkę Five Patients gdzie Crichton opisuje znane z własnej praktyki przypadki pięciu pacjentów i na ich przykładzie porusza problemy dotyczące różnych aspektów medycyny, nierzadko nawiązując do jej historii. Książka okazała się dla mnie ciekawsza niż się spodziewałem.
« Ostatnia zmiana: Września 04, 2016, 13:47 wysłana przez ElGato »

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Michael Crichton
« Odpowiedź #1 dnia: Września 04, 2016, 10:34 »
Przeczytałam sześć książek Crichtona i wystawiłam im oceny od bardzo dobrej do dostatecznej, czyli nie wszystkie jednakowo przypadły mi do gustu, ale niektóre były naprawdę niezłe. Najlepiej czytało mi się Wędrówki, niczego sobie był Rój oraz Następny. Nie zdzierżyłam, niestety,  Micro i Człowiek Terminal- po prostu nie moje klimaty. Pozostał jeszcze spory dorobek do przeczytania i mimo niepowodzeń nadal będę próbować.