Wątek: Swietłana Aleksijewicz  (Przeczytany 476 razy)

Gwiazdka

• Wielbiciel słowa pisanego
  • Moderator
Swietłana Aleksijewicz
« dnia: Sierpień 27, 2016, 12:11 »

Swietłana Aleksijewicz- białoruska pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych. Urodziła się 31 maja 1948 roku w Iwano-Frankowsku, później z całą rodziną przeniosła się na Białoruś. W 1972 roku ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka.
Jest laureatką wielu radzieckich i międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle Award w 2005 roku za książkę Krzyk Czarnobyla w kategorii literatury faktu.
Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2015.
W swojej twórczości porusza tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, samobójstw i inną.
Słynie z krytycyzmu wobec polityki Aleksandra Łukaszenki. Jej książki nie były i nie są drukowane na Białorusi.

Napisała:
    Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (1985)
    Ołowiane żołnierzyki (1991)
    Urzeczeni śmiercią (1993)
    Krzyk Czarnobyla(1997)
    Ostatni świadkowie: Utwory solowe na głos dziecięcy  (2004)
    Czasy secondhand: Koniec czerwonego człowieka (2013)

denudatio_pulpae

• Czytelnik
  • *
Odp: Swietłana Aleksijewicz
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2016, 20:08 »
Jestem bardzo ciekawa jak spodoba mi się twórczość autorki, zakupiłam już kilka jej książek (Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka, Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy), ale chwilowo mam inne priorytety czytelnicze :)

malyneczka

• Miłośnik literatury
  • Moderator
    • #MALINOWSKAK
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2016, 09:09 »
Czytałam "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" - polecam! :)

Katja

• Miłośnik literatury
  • Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2016, 20:15 »
Czytałam "Krzyk Czarnobyla" i "Urzeczeni śmiercią". "Ostatnich świadków..." zaczęłam, ale nie byłam w stanie skończyć (wtedy miałam kiepski nastrój, a ta książka zdecydowanie go nie poprawia). Swietłana Aleksijewicz jest jedną z moich ulubionych reportażystek. bardzo się ucieszyłam, że dostała Nagrodę Nobla. Zdecydowanie polecam.

ElGato

• Miłośnik literatury
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2016, 15:16 »
Wojna nie ma w sobie nic z kobiety to pierwszy reportaż Swietłany Aleksijewicz jaki miałem okazję przeczytać. Po zakończeniu lektury jestem pod wielkim wrażeniem. Książka ukazuje drugą wojnę światową okiem kobiet, który w rozmaity sposób brały w niej udział. Jest to relacja niezwykle cenna, gdyż opowiada o wojnie z punktu wiedzenia zwykłych (niezwykłych) ludzi. Reportaż pozwala spojrzeć na drugą wojnę światową z innej perspektywy, dostrzec w żołnierzach walczących na jej frontach przede wszystkim ludzi. Zdecydowanie warto zapoznać się tą pozycją.

ElGato

• Miłośnik literatury
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2017, 18:24 »
Czasy secondhand to kolejny reportaż Swietłany Aeksijewicz, który miałem przyjemność przeczytać. Jest to zbiór niesamowitych historii, opowiedzianych przez prawdziwych ludzi o ich życiu na tle wielkich przemian spowodowanych upadkiem Związku Radzieckiego. Książka Swietłany Aleksijewicz pozwala nie tylko lepiej zrozumieć współczesnych Rosjan, ale także wspólczesnych Polaków. Zdecydowanie jest to lektura, po którą warto sięgnąć.

Gwiazdka

• Wielbiciel słowa pisanego
  • Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2017, 19:22 »
ElGato, ja też czytałam obie i jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno formy jak i treści.

Katja

• Miłośnik literatury
  • Administrator
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2017, 22:11 »
Pomału kończę "Ostatnich świadków" - przeraża chyba to, że bohaterami są dzieci i to, że nawet u tych najmniejszych pamięć o wojnie żywa była przez całe życie.