Wątek: Robert Ludlum  (Przeczytany 5224 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Robert Ludlum
« dnia: Sierpnia 24, 2016, 18:54 »
Robert Ludlum (ur. 25 maja 1927 w Nowym Jorku, zm. 12 marca 2001 w Naples na Florydzie) – amerykański pisarz, aktor i producent; autor 27 powieści sensacyjnych, odtwórca ról w ok. 200 sztukach telewizyjnych, założyciel teatru Playhouse-on-the-Mall. Według różnych źródeł, jego powieści zostały opublikowane w 290-500 milionach egzemplarzy w 32 językach na terenie 40-50 krajów.
Dorastał w Short Hills w stanie New Jersey, gdzie w 1945 wstąpił do piechoty morskiej. Studia ukończył w Wesleyan University na wydziale sztuk pięknych. Grywał na Broadwayu i w sztukach telewizyjnych. Zadebiutował w 1943 w sztuce Junior Miss mając zaledwie 16 lat. W latach 50. pojawił się aż w 200 sztukach telewizyjnych. Jako producent wystawił w 1956 na Broadwayu sztukę The Owl and the Pussycat.

Po ukazaniu się w 1971 jego pierwszej książki Dziedzictwo Scarlattich Robert Ludlum rozpoczął regularne pisanie (średnio jedna książka na rok). Większość jego tytułów stała się bestsellerami, dzięki którym stał się bogatym człowiekiem. W 1998 podpisał umowę z wydawnictwem St. Martin’s Press na kwotę 4 milionów dolarów za książkę. Niektóre książki autor publikował pod pseudonimami Michael Shepherd i Jonathan Ryder.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 24, 2016, 21:00 »
Ludluma bardzo lubię. Pamiętam jak wzbraniałem się przed przeczytaniem Tożsamości Bourne'a... Na szczęście ktoś podarował mi tę książkę w prezencie i wkrótce po prostu musiałem przeczytać cały cykl. Mimo, iż Ludlumowi można zarzucić pewną schematyczność to jednak pisze on niesamowicie wciągająco. To jeden z tych autorów, których książki biorę w ciemno.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 25, 2016, 08:46 »
Chyba w końcu muszę do niego zasiąść :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 25, 2016, 20:52 »
Chyba w końcu muszę do niego zasiąść :)

Tylko uważaj, jest kilka książek podpisanych jego nazwiskiem, a napisanych po śmierci pisarza na podstawie notatek i niestety, ale to już nie to.  Nawet na Wikipedii znajdziesz, które napisał sam Ludlum, a które inni.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 26, 2016, 07:54 »
Mój tata ma sporą kolekcję :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 26, 2016, 09:27 »
To się bierz za nią, niektóre jego książki są naprawdę wciągające. Ja, co prawda, nie mogę czytać kilku pod rząd, są zbyt schematyczne, ale po jednej raz na jakiś czas sobie poczytam i jestem zadowolona.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 27, 2016, 07:19 »
Dzięki za radę! :)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Robert Ludlum
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 12, 2016, 12:00 »
Skończyłam wczoraj Protokół Sigmy i w mojej ocenie jest to jedna z lepszych powieści Ludluma. Owszem, jest schematyczna, ale ma też dużo zalet: ciekawa akcja, interesujące rozwiązanie, ciągłe zmiany punktu widzenia, interesujące zagajenie akcji, chociaż powodów tego początku do końca książki nie poznałam- trochę to było naciągane. Ale  uważam, że znajomość z tym pisarzem spokojnie można zacząć od Protokołu…