Demet Altınyeleklioğlu
« dnia: Sierpnia 16, 2016, 01:47 »
Demet Altınyeleklioğlu urodziła się 13 lutego 1955 roku w Ankarze. Scenarzystka, producentka tureckiej telewizji, tłumaczka literatury, pisarka. Znana z cyklu opisującego losu poszczególnych sułtanek - Hürrem, Mihrimah,Nurbanu,Safiye, Hatice i Kösem. W Polsce do tej pory zostały wydane jej powieści - "Hürrem. Słowiańska odaliska" i "Sułtanka Kösem". Obie książki wydane zostały w dwóch tomach.

Niedawno przeczytałam "Sułtankę Kösem" i moje wrażenia są dość ambiwalentne. Zacznijmy od tego, że kogoś poniosła fantazja, pisząc, że na podstawie tej powieści powstał serial "Wspaniałe stulecie. Kösem". Serial jest wielowątkowy, natomiast w książce autorka skupia się praktycznie tylko na tytułowej kobiecie (i opisuje jej dzieje z perspektywy samej sułtanki). W serialu też większą uwagę zwracano na fakty historyczne, w powieści jest z tym o wiele gorzej. Ogólnie książka to średniej jakości czytadło, które jednak daje się strawić. Na pewno dla mnie ciekawszy był tom pierwszy - "W haremie". Łatwiej było znieść to żonglowanie faktami historycznymi i dość prosty styl pisarki.
Powieść do przeczytania, ale bez rewelacji.