Wątek: Joyce Carol Oates  (Przeczytany 3379 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Joyce Carol Oates
« dnia: Sierpnia 28, 2016, 15:15 »
Joyce Carol Oates (ur. 16 czerwca 1938) – amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thillerów i książek dla dzieci. Od 1978 profesor na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Princeton, gdzie zajmuje się programem pisania kreatywnego. Wraz z mężem redagowała literackie pismo "Ontario Review".

W swoich powieściach Oates przedstawia szeroką panoramę amerykańskiego społeczeństwa i przemian kultury w ostatnich dziesięcioleciach. Szczególnie interesuje ją temat przemocy i kondycja kobiet. W Stanach Zjednoczonych najbardziej znana jest jako autorka opowiadań. Kilka razy była nominowana do Nagrody Pulitzera (m.in. za powieść Blondynka – opowieść biograficzną o Marilyn Monroe) i National Book Award (którą dostała w 1970 roku za powieść Oni).

Wybrane dzieła:
Where Are You Going, Where Have You Been? (1974)
Oni (1969)
Zombie (1995)
Amerykańskie apetyty (1989, wyd. pol. 2001)
Blondynka (2000)
W średnim wieku. Romans (2001, wyd. pol. 2005)
Zabiorę cię tam (2002, wyd. pol. 2003)
Wodospad (2004, wyd. pol. 2005)
Mama odeszła (2005, wyd. pol. 2006)
Córka grabarza (2007, wyd. pol. 2007)
Czarna dziewczyna, biała dziewczyna (2006, wyd. pol. 2007)
żródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Joyce_Carol_Oates

Miałem okazję przeczytać Pustkowie i zbiór opowiadań Sourland. Twórczość Oates cechuje surowość i swego rodzaju mroczność.  Autorka piszę głownie o kobietach, ale nie powiedziałbym, że jej twórczość jest skierowana wyłącznie do nich. Niewątpliwie jest to autorka, z którą warto się zapoznać bez względu na płeć.

Marigold

  • Pochłaniacz ksiażek
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 1179
Odp: Joyce Carol Oates
« Odpowiedź #1 dnia: Września 23, 2016, 18:36 »
Tej autorki czytałam tylko Muzeum doktora Mosesa i lc podpowiada, że w 2009, więc dawno temu, a moja ocena chyba świadczy o tym, że książka nie przypadła mi do końca do gustu. Było za dużo takiej dziwnej psychodeli, nie żebym miała coś przeciw, często bardzo lubię, ale musiało być tam coś,co mi zgrzytało, więc za inne książki tej autorki się nie brałam.
Przemyślę to i może nadrobię.