Wątek: Kazuo Ishiguro  (Przeczytany 3412 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Kazuo Ishiguro
« dnia: Czerwca 08, 2016, 09:04 »
Kazuo Ishiguro (カズオ・イシグロ Kazuo Ishiguro, oryg. 石黒一雄 Ishiguro Kazuo, ur. 8 listopada, 1954) – brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Urodził się w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960, kiedy miał pięć lat. Obecnie mieszka w Londynie.

W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia (The Remains of the Day). Za powieść Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go) był nominowany do Nagrody Bookera 2005[1].

Powieść Okruchy dnia w 1993 roku została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

Powieści
Pejzaż w kolorze sepii (A Pale View of Hills, 1982)
Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World, 1986, wyd. polskie - 1991)
Okruchy dnia (The Remains of the Day, 1989, wyd. polskie - 1993 jako U schyłku dnia i ten sam przekład pod obecnym tytułem - 1997)
Niepocieszony (The Unconsoled, 1995, wyd. polskie - 1996)
Kiedy byliśmy sierotami (When We Were Orphans, 2000, wyd. polskie - 2000)
Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go, 2005, wyd. polskie - 2005)
Pogrzebany olbrzym (The buried giant 2015, wyd. polskie 2015)

Opowiadania
Nokturny (Nocturnes: Five Stories of Music and Nightfall, 2009, wyd. polskie - 2010)
źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazuo_Ishiguro


Jakiś czas temu miałem okazję przeczytać Nie opuszczaj mnie.  Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, ale spodziewałem się czegoś bardziej wybitnego. Być może dlatego, że czytałem ją w oryginale i pewne rzeczy mogły mi umknąć, a być może po zachętach jaki otrzymałem do przeczytania tej książki moje oczekwiania były zbyt wygórowane, powieść okazała się tylko dobra.  Teraz miałem okazję sięgnąć po "Nokturny". Jest to zbiór opowiadań, które łączy motyw muzyki oraz motyw końca pewnych etapów życia.  Uważam, że opowiadania są bardzo dobrze napisane. Mimo, iż nie jestem fanem literatury obyczajowej, czytało mi się je świetnie i naprawdę mnie wciągnęły. Czytając autentycznie odczuwałem atmosferę zmierzchu, o którym mówi podtytuł zbioru.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Kazuo Ishiguro
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 08, 2016, 11:05 »
Mam i przeczytałam "Pejzaż w kolorze sepii" pamiętam, ze miałam niedosyt po przeczytaniu tej książki, nie wyjaśnione wątki, zakończenie niedopisane. Było coś w tej książce, ze pamiętam ja do dziś. Podjęty był tam trudny temat matki, której córka popełniła samobójstwo, bieda... warto sięgnąć