Wątek: Internet niszczy zdolność czytania  (Przeczytany 8186 razy)

Kasia

Internet niszczy zdolność czytania
« dnia: Kwietnia 24, 2020, 16:48 »
A jeśli nie niszczy, to z pewnością ją zmienia. Na gorsze.

Byłam molem książkowym. Nie czytałam wielu książek jednocześnie, nie czytałam kilku książek na miesiąc, bo oczy mi na to nie pozwalają. Czytałam tyle, ile mogłam i tyle, ile chciałam. Teraz chciałabym czytać tak, jak kiedyś, ale nie mogę.

Od dłuższego czasu dostrzegam u siebie niepokojące zjawisko. Przy dość sporej licznie tekstów czytanych w sieci spadła ilość czytanego przeze mnie materiału na papierze lub czytniku. Nie przestałam lubić książek. Interesują mnie one tak, jak dawniej, ale nie umiem już czytać. Czytanie przestało być naturalne. Przybiera niekiedy formę męczącego wysiłku.

Nie umiem skupić się na dłuższym tekście, gubię się w zdaniach złożonych. Prawie nie pamiętam, jak to jest pogrążyć się w książkowej rzeczywistości, zwracać uwagę nie tyle na słowo, na formę, ile na treść, głębię. Znacie to uczucie, kiedy czytając, widzicie oczami wyobraźni to, co czytacie? Ja już prawie tego nie doświadczam.

Trudno się dziwić – w internecie czytam sporo treści, ale tak naprawdę nie zagłębiam się w nią. Artykuły przebiegam wzrokiem, czytając tytuł, początek, może kilka fragmentów ze środka i ewentualnie zakończenie. W każdej chwili mogę otworzyć nowy, kolejny artykuł. Owszem, czasem trafię na coś naprawdę ciekawego, wtedy chciałabym przeczytać od A do Z. Ale to wymaga wiele wysiłku. Właściwie po prostu mi się nie chce.

To nie tak, że to, co czytam, przestało mnie interesować. Mam wrażenie, że moje myśli biegną w różnych kierunkach, a skupienie się to coś nieosiągalnego.

Okazuje się, że nie jestem jedyna. Coraz więcej osób długotrwale spędzających czas w sieci dostrzega niepokojące zjawisko osłabienia koncentracji i, co za tym idzie, negatywnego wpływu na czytanie. Nie umiemy czytać od deski do deski, bo przyzwyczailiśmy się do nieustannego przechodzenia od jednego tekstu do drugiego, do kilku otwartych kart w przeglądarce, do wytrącających nas z równowagi powiadomień z aplikacji i portali społecznościowych. Nadmiar bodźców sprawia, że trudno nam się wyciszyć i skoncentrować.

Czy dostrzegacie to zjawisko, czy doświadczacie go? Jak sobie z nim radzić? Czy umiejętność czytania da się jeszcze przywrócić? W jaki sposób?




Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Internet niszczy zdolność czytania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 28, 2020, 23:11 »
Hmm... nie wiem, czy tylko sieć jest tego przyczyną, czy po prostu i z wiekiem nasza koncentracja nie spada, czy to nie ma związku z tym, ile mamy sprawa na głowie, itd.
Sama zauważyłam, że trudniej mi się skupić na filmie, że gdzieś tam człowiek by się zajął jeszcze czym innym. Nie zauważyłam, żeby koncentracja spadła mi podczas czytania książek. Obrazów przed oczami jakoś nigdy nie miałam głębokich, jak sobie analizowałam, to chyba mi sobie łatwiej wyobrazić słowa niż postaci, czy krajobraz.
Co do samej czynności czytania - ostatnio prędzej sięgam po audiobooki. Jestem o wiele więcej wysłuchać, bo mogę jednocześnie coś robić, coś, co nie obciąża głowy.
Jak przywrócić koncentrację? Chyba trzeba narzucić sobie jakiś reżim. Mieć stałą godzinę, albo określoną ilość czasu, aby codziennie czytać.

wojcikmagda

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Internet niszczy zdolność czytania
« Odpowiedź #2 dnia: Września 02, 2020, 12:18 »
Sama zauważyłam u siebie podobny problem i nie wiedziałam, że ktoś czuje tak jak ja  :D na to chyba nic nie poradzimy

Animusz

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Internet niszczy zdolność czytania
« Odpowiedź #3 dnia: Września 09, 2020, 12:38 »
Może to faktycznie przez to, że się starzejemy  :P

Viki1985

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Internet niszczy zdolność czytania
« Odpowiedź #4 dnia: Października 03, 2020, 12:57 »
Ja mam wrażenie, że w necie, na social mediach, wszystko dzieje się za szybko, za krótko, liczą się tylko nagłowki i może mózg się na to przestawia po prostu i potem jak sięgasz po książkę to jest dramat

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Internet niszczy zdolność czytania
« Odpowiedź #5 dnia: Października 05, 2020, 20:48 »
Ja mam wrażenie, że w necie, na social mediach, wszystko dzieje się za szybko, za krótko, liczą się tylko nagłowki i może mózg się na to przestawia po prostu i potem jak sięgasz po książkę to jest dramat
Może coś w tym jest. Mnie pokonał twitter, straszny miałam mętlik w głowie po jego przegladaniu i w końcu dość szybko skasowalam konto. Obecnie ograniczam czas na FB.
I teraz co prawda mniej czytam, ale za to słucham i koncentracja mi wzrosła na słuchaniu.