Wątek: Joanna Bator  (Przeczytany 5601 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Joanna Bator
« dnia: Maja 28, 2016, 21:48 »
Joanna Bator - (ur. 2 lutego[2] 1968 w Wałbrzychu[3]) – polska pisarka, publicystka, felietonistka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony był filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem. Była to jedna z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

W latach 1999–2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007–2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W tym czasie dwukrotnie przebywała na stypendiach w New School for Social Research w Nowym Jorku, Londynie i trzykrotnie w Tokio jako stypendystka JSPS, Cannon Foundation in Europe oraz Japan Foundation.

Jest znawczynią i wielbicielką japońskiej kultury. Efektem pierwszego dwuletniego pobytu Joanny Bator w Japonii była książka Japoński wachlarz (2004, 2011).

Od 2011 roku Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Jej debiut powieściowy Kobieta (2002) nie wzbudził sensacji, ale druga powieść, Piaskowa Góra (2009), przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała następna powieść – Chmurdalia (2010). Jej kolejna powieść Ciemno, prawie noc ukazała się jesienią 2012.

Felietonistka „Gazety Wyborczej”; publikowała w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań.

2001 – Feminizm, postmodernizm, psychoanaliza, Gdańsk, Słowo/Obraz Terytoria
2002 – Kobieta, powieść, Warszawa, Twój Styl
2004 – Japoński wachlarz, Warszawa, Twój Styl
2009 – Piaskowa Góra, Warszawa, wydawnictwo W.A.B. (powieść nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia[4], niemiecki przekład znalazł się w finale międzynarodowej nagrody literackiej przyznawanej przez Haus der Kulturen der Welt oraz fundację Elementarteilchen – German International Literary Award)
2010 – Chmurdalia, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B. (powieść w finale Nagrody Literackiej „Nike”)
2011 – Japoński wachlarz. Powroty, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B.
2012 – Ciemno, prawie noc, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B. (za tę powieść autorka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” w 2013 roku)[5].
2014 – Rekin z parku Yoyogi, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B.
2015 – Wyspa Łza, Kraków, Wydawnictwo Znak

źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_Bator



Miałem okazję przeczytać Ciemno, prawie noc i Rekin z parku Yoyogi .  Pierwsza książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie mroczną, ciężką, ale i odrobinę magiczną atmosferą opowiedzianej w niej historii, druga natomiast pokazała mi Japonię jakiej nie znałem, a jaką poznała i pokochała Joanna Bator. Moim zdaniem, zdecydowanie warto zapoznać się z twórczością tej autorki.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Joanna Bator
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 29, 2016, 16:13 »
Na razie nic tej autorki nie czytałam. Ale jak już gdzieś kiedyś pisałam, przyciąga mnie tytuł "Ciemno, prawie noc" i pewnie po książkę kiedyś sięgnę. :P