Przemysław Piotrowski
« dnia: Marca 16, 2023, 21:26 »
Przemysław Piotrowski (ur. 5 czerwca 1982 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz związany z tematyką sportową i śledczą, pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych. W 2020 roku sprzedał ponad 100 tys. egzemplarzy serii z Igorem Brudnym.

Przemysław Piotrowski urodził się w Zielonej Górze. Ukończył tam edukację podstawową oraz podjął studia. Ukończył politologię na Uniwersytecie Zielonogórskim, studiował nauki pokrewne w Hiszpanii i USA.

W latach 2003–2013 pisał na łamach „Gazety Lubuskiej”, wpierw zajmując się tematyką sportową, później śledczą. Pracował również w klubie koszykarskim Stelmet Intermarche Zielona Góra na stanowisku rzecznika prasowego, a w 2014 roku wyjechał do pracy w sektorze naftowym do Norwegii.

Głośno zadebiutował thrillerem historycznym „Kod Himmlera” w 2015 roku. W następnych latach do jego pisarskiego portfolio dołączyły „Droga do piekła” w 2016 roku, dwie powieści z cyklu „Radykalni” – czyli „Terror” rok później i „Rebelia” w roku 2018. Rok przerwy w pisarskiej twórczości Przemysława Piotrowskiego zaowocował serią kryminalną z Igorem Brudnym – w marcu 2020 roku światło dziennie ujrzało „Piętno”, w sierpniu tego samego roku pojawiła się druga część – „Sfora”, a listopad stanął pod znakiem trzeciego tomu serii z komisarzem Brudnym o tytule „Cherub”. Od tamtego czasu, w 2021 roku wyszły dwie niezależne powieści pisarza – „Krew z krwi” oraz Matnia”. Najnowsza „Zaraza” trafiła do czytelników w listopadzie 2021 roku.

Przemysław Piotrowski w swojej twórczości nie ogranicza się do kryminału, choć jest to niewątpliwie gatunek, z którym związany jest najmocniej. Seria z Igorem Brudnym, która składa się z „Piętna, „Sfory”, „Cheruba”, „Zarazy” i "Bagna" łączy w sobie klasyczne elementy powieści kryminalnych, a cały cykl spleciony jest postacią komisarza Igora Brudnego. Innymi gatunkami, w ramach których Przemysław Piotrowski realizuje swoje powieści, jest domestic noir i thriller psychologiczny, w duchu którego napisał „Matnię” wydaną w sierpniu 2021 roku. „Krew z krwi” z kolei gromadzi w sobie wątki sensacyjne, kryminalne oraz w pewnym stopniu dramatyczne. Historia, której fundamentami jest głęboka relacja ojca z synem, a punktem centralnym opisane przez głównego bohatera w książce morderstwo, wydana została w maju 2021 roku.

Powieści

Kod Himmlera   
Droga do piekła   
Radykalni. Terror   
Radykalni. Rebelia   
Krew z Krwi   
Matnia   

Seria z komisarzem Igorem Brudnym

Piętno   
Sfora   
Cherub   
Zaraza      
Bagno   

Miałem okazję przeczytać pierwsze trzy tomy serii z Igorem Brudnym i jestem pewien, że to nie koniec mojej przygody z autorem. Wszystkie trzy części  trzymają w napięciu, są fajnie skonstruowane,  postaci są konsekwentnie budowane. Nie spodziewałem się, że seria aż tak mnie wciągnie. Z czystym sumieniem polecam, choć niekoniecznie tym, których razi brutalność w książkach, bo przestępcy, z którymi mierzy się komisarz są bardzo "kreatywni"...