Wątek: Graham Masterton  (Przeczytany 8734 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Graham Masterton
« dnia: Kwietnia 22, 2016, 22:20 »
Graham Masterton urodził się w Edynburgu 16 stycznia 1946 roku. Jego dziadkiem był Thomas Thorne Baker, znakomity naukowiec, który wynalazł DayGlo i jako pierwszy przekazał zdjęcia przez radioodbiornik. Po ukończeniu szkoły Whitgift w Croydon pracował jako dziennikarz w „Crawley Observer”. W wieku 24 lat został mianowany na współpracownika „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Początkowo pisał poradniki seksuologiczne, jednym z których była „Magia seksu”. Zadebiutował jako autor horrorów w 1976 roku książką o tytule „Manitou”, na podstawie której po dwóch latach nakręcono film o tym samym tytule. Od tej pory Graham wydał ponad 40 horrorów i otrzymał nagrody za:

* „Kostnica” (”Charnel House”), za którą otrzymał nagrodę Special Edgar przez Mystery Writers of America
* „Zwierciadło piekieł” (”Mirror”) nagrodzone Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books,
* „Wizerunek zła” (”Family portrait”), będące aktualizacją opowieści Oscara Wilde’a „The picture of Dorian Gray”, za którą zdobył nagrodę Prix Julia Verlanger jako jedyny pisarz niefrancuski.

Poza wymienionymi wyżej nagrodami, Graham Masterton był jeszcze wielokrotnie nagradzany za swoje opowiadania i powieści. Łącznie Graham Masterton napisał ponad sto nowel, a poza nimi pisze również thrillery, powieści historyczne, horrory, nowele o klęskach żywiołowych, nowele dla dzieci, opowiadania, jak również sagi historyczne. Jego trzy opowiadania zostały sfilmowane dla Tony’ego Scotta, twórcy telewizyjnego serialu „The Hunger”. Graham Masterton jest autorem ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na 18 języków. W 1999 roku powstała biografia Mastertona zatytułowana „Manitou Man”.

Obecnie Masterton regularnie pisuje do takich czasopism jak Cosmopolitan, Men's Health, Woman, Woman's Own, a nawet takich jak rodzima Nowa Fantastyka. Wydaje także nowe książki i zbiory opowiadań. Wraz z żoną polskiego pochodzenia – Wiescką – i trzema synami mieszkał przez pewien czas w wiktoriańskim domku nad rzeką Lee w Cork (Irlandia). Obecnie przeprowadził się z powrotem do Anglii. Ceni sobie Polskę i od czasu do czasu składa nam wizyty. (źródło Lubimy czytać)





Dział Kryminał, thriller, horror nie może obyć się bez Grahama Mastertona. Swego czasu bardzo zaczytywałem się w jego powieściach. Mimo, iż książki Mastertona pełne są brutalności i zdarza się dość sporo niezbyt udanej erotyki, to czyta się je jednym tchem. Bardzo odpowiadało mi zwłaszcza tworzenie horrorów na bazie mitów i legend pochodzących z różnych kultur. Mimo, że z czasem książki Mastertona straciły trochę ze swego dawnego stylu i zdarzyły się książki, które niezbyt przypadły mi do gustu (cykl Wojownicy nocy) to jednak w dalszym ciągu z przyjemnością sięgam po jego twórczość.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 31, 2016, 18:26 »
Białe kości to poczatek serii z Katie Maguire, czyli serii thrillerów Masterona, których akcja toczy się w Irlandii. Osobiście książka bardzo mi się podobała i nieomal od pierwszych stron nie mogłem się oderwać od lektury. Tym razem charakterystyczna dla Mastertona brutalność była dawkowana w rozsądnych proporcjach, autor stworzył dość ciekawy zestaw postaci i nie zabrakło nawiązania do mitologii celtyckiej.   

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 14, 2016, 22:02 »
Do przeczytanych dodaję Traumę, na którą składają się jedna dłuższa historia i dwa opowiadania. Nie jest to Masterton w najlepszym wydaniu, ale jest to solidny Masterton. Miłośnicy jego twórczości będą zadowoleni z lektury. Ja jestem.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 18, 2017, 19:22 »
Dom kości to Masterton trochę streszczony. Zbyt krótko, zbyt ogólnie, zbyt prosto... Jak dla mnie to jakaś forma pomiędzy opowiadaniem, a powieścią, nie będąca niestety ani jednym ani drugim. Nienajlepszy twór Mastertona.

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 07, 2017, 18:25 »
Ja przeczytałam Spiączkę i bardzo mi się podobało. Moja przygoda dopiero się zaczyna. Nie wie  jak z innymi książkami będzie. Szybka akcja, bohaterowie ciekawie wykreowany i zakończenie takie jak lubię ☺

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #5 dnia: Października 13, 2019, 19:26 »
Do przeczytanych dodaję Czarnego anioła. Czytałem już lepsze, ale i gorsze książki Mastertona. Pomysł nie najgorszy, książka dosyć wciąga, ale bohaterów autor sobie odpuścił. Trochę za mało w nich życia, jakby się składali głównie z prostych dialogów :)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Graham Masterton
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 25, 2022, 21:27 »
Wizerunek zła za mną. Bardzo lubię motywy, po które sięga Masterton tworząc swoje horrory. Co do stylu chyba bardziej podobał mi się jak byłem młodszy. Czyta się fajnie, choć tylko i wyłącznie dla rozrywki.