Wojciech Dutka
« dnia: Maja 22, 2016, 15:31 »
Wojciech Dutka - (ur. 1979 w Bielsku-Białej) – polski pisarz i historyk, autor beletrystycznych powieści historycznych i sensacyjnych. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej (matura 1998).  Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w roku 2003, a następnie podyplomowo dziennikarstwo. Natomiast w roku 2014 doktoryzował się z historii nowożytnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Krakowie[. Pracował m.in. jako dziennikarz radiowy, a także konsultant do spraw europejskich programów badawczych. Jest również współautorem pracy o historii Polskiego plakatu medycznego nagrodzonej przez ministra zdrowia w 2011, a obecnie uczy historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach. Publikował w czasopismach naukowych: "Kwartalniku Historycznym", "Czasach nowożytnych", "Klio", "Kwartalniku Historii Żydów", "Przeglądzie Historycznym" i "Roczniku Historii prasy Polskiej". W roku 2001 na łamach studenckiego pisma w Lublinie opublikował wybór wierszy.

Twórczość:
Krew Faraonów,
Taniec Szarańczy,
Bractwo Mandylionu,
Czerń i Purpura,
Kartagińskie Ostrze
Monografia naukowa - Zapomniany Stańczyk. Rzecz o Stanisławie Koźmianie (1836-1922)

źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Dutka_(pisarz)

Miałem okazję przeczytać dawno temu Taniec szrańczy. Nie pamiętam zbyt wiele, ale pamiętam, że książka ta zrobiła na mnie duże wrażenie i że bardzo wciągała. Dziś skończyłem Kartagińskie ostrze, które było równie wciągającą lekturą, a do tego osadzoną w czasach wojen punickich. Autor w ciekawy sposób ukazał złożoną sytuację polityczną świata, w którym dominację zdobywał Rzym - świata brutalnego, pełenego spisków i ciągłej walki o władzę.