Wątek: Dan Simmons  (Przeczytany 4521 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Dan Simmons
« dnia: Listopada 10, 2019, 15:51 »
Dan Simmons (ur. 4 kwietnia 1948 w Peoria w stanie Illinois) – amerykański pisarz science fiction i fantasy. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Wabash College – licencjat oraz na Uniwersytecie Waszyngtona w Saint Louis – stopień magistra w dziedzinie pedagogiki. Od tego czasu, czyli roku 1971, przez kolejne 18 lat pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Simmons należy do nielicznego grona pisarzy, którzy nie trzymają się jednego ściśle określonego nurtu literackiego, lecz z równą swobodą piszą zarówno książki science fiction, horrory, fantasy, kryminały, jak i powieści historyczne. Jego książki zostały opublikowane w 29 krajach. Jako pisarz zadebiutował w roku 1982 na łamach „Twilight Zone Magazine” opowiadaniem Pod prąd Styksu (The River Styx Runs Upstream), które wygrało z 7 tysiącami innych prac. Debiut powieściowy przyszedł kilka lat później wraz z opublikowaniem Pieśni bogini Kali w roku 1985, która zdobyła Nagrodę World Fantasy.

Twórczość:
Cykl Hyperion

Hyperion (Hyperion, 1989)
Zagłada Hyperiona (lub Upadek Hyperiona) (The Fall of Hyperion, 1990)
Endymion (Endymion, 1995)
Triumf Endymiona (The Rise of Endymion, 1997)

Dylogia Ilion/Olimp
Ilion (Ilium, 2003)
Olimp (Olympos, 2005)

Pozostałe książki

Pieśń bogini Kali (Song of Kali, 1985)
Trupia otucha (Carrion Comfort, 1989)
Fazy grawitacji (Phases of Gravity, 1989)
Banished Dreams (1990) (chapbook)
Entropy's Bed at Midnight (1990) (chapbook)
Letnia noc (Summer of Night, 1991)
Children of the Night (1992)
Wydrążony człowiek (The Hollow Man, 1992)
Eden w ogniu (Fires of Eden, 1994)
Fabryka kanciarzy (The Crook Factory, 1999)
Ostrze Darwina (Darwin’s Blade, 2000)
A Winter Haunting (2002)
Terror (The Terror, 2007)
Muza ognia (Muse of Fire, 2008)
Drood (Drood, 2009)
Black Hills (2010)
Flashback (2011)
The Abominable (2013)
The Fifth Heart (2015)
Omega Canyon (2019)


Miałem przyjemność przeczytać kilka powieści autora. Zgodnie z tym co napisano powyżej Dan Simmons nie tworzy wyłącznie w nurcie fantastyki, ale zdecydowałem się go umieścić właśnie tu ze względu na genialny cykl Pieśni Hyperiona. Dawno nie czytałem tak dobrego cyklu i wszystkim serdecznie polecam.  Miałem także okazję przeczytać horrory autora takie jak  Trupia otucha czy Terror. Uważam, że autor wie jak tworzyć świetne powieści, ma niesamowitą wyobraźnię i bardzo fajny styl pisania. Wszystkim polecam

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Dan Simmons
« Odpowiedź #1 dnia: Października 24, 2020, 17:51 »
Terror kompletnie mi nie podszedł, ale inne powieści czytało się całkiem dobrze :)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Dan Simmons
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 19, 2022, 15:50 »
Do przeczytanych dodaję Zimowe nawiedzenie. Jest to horror nawiązujący do Letniej nocy. Obydwie książki bardzo mi się podobały.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Dan Simmons
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 08, 2023, 19:16 »
Kolejną przeczytaną przeze mnie książką jest Abominacja. Książka o wspinaczce, o Himalajach, gdzie największym koszmarem wcale nie jest nic nadprzyrodzonego. Trochę ciężko się wciągnąć w tą powieść, ale warto przebrnąć przez dosyć szczegółowy początek, by poczuć atmosferę wspinaczki wysokogórskiej. Mnie Dan Simmons kolejny raz nie zawiódł.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Dan Simmons
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 23, 2024, 11:41 »
Do przeczytanych dodaję Pieśń bogini Kali. Polecam głównie ze względu na klimat i atmosferę Kalkuty. Myślę, że i bez bogini Kali to miejsce samo w sobie jest przerażające. Nie jest to najlepsza książka autora, ale podobała mi się.