Wątek: Michael Connelly  (Przeczytany 5385 razy)

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Michael Connelly
« dnia: Maja 18, 2016, 22:44 »
Michael Connelly - amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Harry'ego Boscha. Studiował na University of Florida i w tym czasie - jak podaje na swojej stronie internetowej - uległ fascynacji prozą Raymonda Chandlera. Po ukończeniu studiów pracował jako dziennikarz na Florydzie, specjalizował się w sprawach kryminalnych. Pracował m.in. nad katastrofą lotu Delta Air Lines 191. W 1987 zamieszkał w Kalifornii i został dziennikarzem "Los Angeles Times". Od połowy lat 90. utrzymuje się z pisania.
źródło http://lubimyczytac.pl/autor/17807/michael-connelly



Czytałem Cmentarzysko, Muzykę z kufra, Poetę, The Black Box i Schody Aniołów. Bardzo lubię książki tego autora, a Harry Bosch to jeden z moich ulubionych policyjnych bohaterów. Connelly opisuje w swoich książkach solidną policyjną pracę z różnymi jej aspektami, która zwykle ukazana jest na tle interesującej kryminalnej sprawy. Jak dla mnie pisarz zdecydowanie wart poznania przez każdego miłośnika dobrego kryminału.

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 02, 2016, 11:41 »


Michael Connelly (ur. 21 lipca 1956 w Filadelfii), amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Harry'ego Boscha.

Studiował na University of Florida i w tym czasie - jak podaje na swojej stronie internetowej - uległ fascynacji prozą Raymonda Chandlera. Po ukończeniu studiów pracował jako dziennikarz na Florydzie, specjalizował się w sprawach kryminalnych. Pracował m.in. nad katastrofą lotu Delta Air Lines 191. W 1987 zamieszkał w Kalifornii i został dziennikarzem Los Angeles Times. Od połowy lat 90. utrzymuje się z pisania.

Scenerią jego powieści jest Los Angeles. Pierwsza książka z cyklu o Boschu - noszącym imię i nazwisko po słynnym malarzu Hieronimie - ukazała się w 1992. Jej bohaterem jest policjant z Departamentu Policji Los Angeles (w późniejszych tomach prywatny detektyw), weteran z Wietnamu. Connelly jest także autorem powieści nie należących do cyklu, jednak ich akcja rozgrywa się zazwyczaj w Kalifornii, a ich bohaterowie (Terry McCaleb, Rachel Walling, Mickey Haller) pojawiają się także w książkach z Boschem.

Harry Bosch
1. Czarne echo (The Black Echo, 1992)
2. Czarny lód (The Black Ice, 1993)
3. Betonowa blondynka (The Concrete Blonde, 1994)
4. Ostatni kojot (The Last Coyote, 1995)
5. Muzyka z kufra (Trunk Music, 1996)
6. Schody Aniołów (Angels Flight, 1998)
7. Ciemność mroczniejsza niż noc (A Darkness More Than Night, 2000)
8. Cmentarzysko (City Of Bones, 2002)
9. Zagubiony blask (Lost Light, 2003)
10. Kanał (The Narrows, 2004)
11. Wydział spraw zamkniętych (The Closers, 2005)
12. Echo Park (Echo Park, 2006)
13. Punkt widokowy (The Overlook, 2007)
14. Ołowiany wyrok (The Brass Verdict, 2008)
15. 9 smoków (9 Dragons, 2009)
16. Oskarżyciel (The Reversal, 2010)
17. Upadek (The Drop, 2011)
18. The Black Box (2012)
19. The Burning Room (2014)
20. The Crossing (2015)

Mickey Haller
1. Adwokat aka Prawnik z Lincolna (The Lincoln Lawyer, 2005)
2. Ołowiany wyrok (The Brass Verdict, 2008)
3. Oskarżyciel (The Reversal, 2010)
4. Piąty świadek (The Fifth Witness, 2011)
5. The Gods of Guilt (2013)

Jack McEvoy
1. Poeta (The Poet, 1995)
2. Strach na wróble (The Scarecrow, 2009)

Terry McCaleb
1. Krwawa profesja (Blood Work, 1998)
2. A Darkness More Than Night (2000)

Inne
1. Martwy księżyc (Void Moon, 1999)
2. Pogoń za pieniądzem aka Telefon (Chasing The Dime, 2002)
3. Kroniki kryminalne (Crime Beat: Stories of Cops and Killers, 2006) - Zbiór opowiadań

Początkowo wydawany przez Ambera (4 pierwsze Boshe), potem dużo dobrego zrobił Prószyński. Niestety już go nie wydają, a szkoda bo autor bardzo fajny. Niby miał przejąć albatros, ale to wydawnictwo mimo że wydaje dużo książek ma spory odchył z wydawaniem książek w permanentnym chaosie czasowym (kilkuletnie przerwy) i logicznym (serie nie po kolei).

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 02, 2016, 11:52 »
Faktycznie, jego książki ciężko dostać. Mam kilka swoich, jednak żadnej pełnej serii, szukałam swego czasu po różnych księgarniach czy na Allegro, albo nie ma wcale, albo ceny niebotyczne.  W bibliotekach też braki. A tak mi się marzy przeczytanie całej serii, szczególnie tej z Boschem.

marczewek

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 15
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 07, 2016, 10:05 »
Ciężko to dostać te pierwsze cztery książki wydane przez Amber. Ceny koło 100zł sobie na Aledrogo śpiewają.
Te późniejsze prósa już nie są takie znowu drogie.
Jeszcze Poeta też lubi sobie dużo kosztować.

A Boscha warto, przeczytałem wszystko oprócz Czarnego lodu, bo nie dam 100zł za książkę.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 07, 2016, 10:08 wysłana przez marczewek »

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #4 dnia: Września 04, 2016, 10:38 »
Postanowiłam odświeżyć sobie niektóre powieści Connelley'ego, wybrałam Muzykę z kufra, Schody Aniołów oraz Ciemność mroczniejsza niż noc. No i przepadłam, czytałam z  większym zainteresowaniem niż niektóre innych autorów, które brałam do ręki po raz pierwszy. Świetna narracja, plastyczni bohaterowie, a intryga nie tylko ciekawa ale i sensowna oraz logiczna.

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 11, 2020, 19:38 »
Tym razem nie z Harrym Boshem, ale Prawnik z Lincolna bardzo dobry i wciągający. Connelly radzi sobie świetnie także z thrillerem prawniczym. Jeden z lepszych pisarzy moim zdaniem, jeśli chodzi o thrillery.

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #6 dnia: Października 11, 2020, 17:22 »
Uwielbiam jego styl! A Harry Bosch jest genialny! To mój drugi ulubiony bohater obok Cottone'a Malone :D

ElGato

  • Pochłaniacz ksiażek
  • ****
  • Wiadomości: 1080
Odp: Michael Connelly
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 22, 2023, 10:37 »
Do przeczytanych dodaję Ciemną nocą. Kolejny raz Connelly mnie nie zawiódł. Jak zwykle ciekawie, sensownie i w moim odczuciu realistycznie. Bardzo polecam!