Wątek: A czy Ty lubisz poezję?  (Przeczytany 32844 razy)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
A czy Ty lubisz poezję?
« dnia: Maja 10, 2016, 19:55 »
Pytanie jak w temacie. Czy lubicie poezję? Czytujecie?

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 10, 2016, 20:33 »
Tylko Szymborską ;)

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 11, 2016, 11:18 »
Lubię. Raczej tzw. klasykę - Juliusz Słowacki, Maria Pawlikowska - Jasnorzewska, Bronisława Ostrowska, Adam Asnyk itd ...

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 11, 2016, 14:48 »
Bardzo lubię. Miłosz, Herbert, Zagajewski, Rilke, Mandelsztam, Brodski, Achmatowa, Eliot, Yeats, Czechowicz, Gałczyński, Tuwim, Szymborska, Poświatowska, Whitman, Majakowski, Rimbaud, Baudelaire, Apollinaire, Stachura, Lorca, Dickinson, Różewicz i wielu, wielu, wielu innych :)

Anya

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 11, 2016, 16:17 »
Lubiłam za czasów szkolnych, studenckich teraz jakoś nie czytam, ale dlaczego to jest pytanie ?

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 14, 2016, 15:07 »
@Anya
A dlaczego to nie ma być pytanie?

Czytałam Emily Dickinson, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską i to, co trzeba było czytać, ale dziś mogę stwierdzić, że moje zainteresowanie poezją wynikało z lektur, w których modne było czytanie wierszy.
Coś tam przeczytam i dziś, ale teraz mogę z całą stanowczością stwierdzić, że za poezją nie przepadam. O wiele bardziej ciągnie mnie do prozy. W sumie poezję to lubię, ale tylko w wersji śpiewanej.

g0ldi

  • Zaglądacz
  • Wiadomości: 23
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 19, 2016, 09:47 »
Najbliższy mi jest Tuwim, uwielbiam Sztaudyngera nie tylko za fraszki, Szymborska, Pawlikowska-Jasnorzewska, Herbert, Poświatowska, ale znam wielu i tak głównie polskich. Czytuję wtedy gdy najdzie mnie ochota, ale wiele wierszy znam na pamięć - tyle razy czytane, że zapamiętałam. Dlatego gdy mam taki nastrój to sobie je recytuję...  Teraz poluję na swoje ukochane tomiki, których wręcz potrzebuję do życia, a których nie odzyskam, bo zostały w domu rodzinnym   :fpm:

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 10, 2017, 14:46 »
I tak, i nie. Czytając wiersze, często mam wrażenie, że ich nie rozumiem. Nauczyłam się, że bez szkolnej interpretacji sama nie umiem domyślić się, czego dotyczy wiersz. Nie wiem, jak niektórzy to robią, że czytają i wiedzą, o co chodzi. Czy można się nauczyć rozumienia poezji? Ale lubię wiersze Haliny Poświatowskiej i ogólnie wiersze białe, ale moim ulubionym jest, zwłaszcza w wersji śpiewanej, „Modlitwa” Bułata Okudżawy.

Karminek

  • Milczek
  • Wiadomości: 9
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 06, 2019, 02:08 »
Nie czytuję jej często, ale uważam, że potrafi być bardzo piękna. Najbardziej zapadł mi w pamięć tomik Mleko i miód Rupi Kaur, który był jakby początkiem pierwszego głębszego pomyślunku nad feminizmem i kobiecymi sprawami. Nie znam się na wierszach i nie jestem pewna, czy to "dobra" twórczość, ale spodobała mi się.

klapeg

  • Milczek
  • Wiadomości: 1
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 17, 2019, 12:51 »
Czasami czytam, ale jak mam odpowiedni nastrój. Interpretuję na własny sposób, więc szkolne interpretacje nie są mi potrzebne

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 19, 2019, 21:22 »
Czasami czytam, ale jak mam odpowiedni nastrój. Interpretuję na własny sposób, więc szkolne interpretacje nie są mi potrzebne
Oj, szkolne interpretacje to zło. :D

miszken01

  • Milczek
  • Wiadomości: 1
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 29, 2019, 09:19 »
Szkolne interpretacje są bardzo dużym złem... A może nie same w sobie interpretacje, ale fakt, że do nich są KLUCZE ODPOWIEDZI. Dzieciaki nie mają możliwości błądzić, snuć domysłów, puszczać wodzy fantazji i próbować wczuć się w sytuacja poety, bo muszę trafić w klucz :P


Przyznaję, że poezja nie jest moją ulubioną formą pisarską, ale ją doceniam i mam swoje ulubione wiersze, do których często myślą wracam :)

Animusz

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #12 dnia: Września 09, 2020, 11:56 »
Luuubię bardzo :D K.K.Baczyński jest dla mnie najlepszym autorem erotyków  ::)

Marion

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: A czy Ty lubisz poezję?
« Odpowiedź #13 dnia: Września 21, 2023, 09:39 »
Od czasu do czasu.