Wątek: Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną  (Przeczytany 6576 razy)

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną
« dnia: Kwietnia 15, 2016, 21:58 »
Może zacznę od mojej ukochanej wielkiej trójki - Karol Bunsch, Władysław Jan Grabski i Antoni Gołubiew. Są i inni równie znakomici - Teodor Parnicki, Hanna Malewska, Bogusław Sujkowski i można wymieniać i wymieniać. Może koleżanki z forum dopiszą swoich ulubionych. A! I jeszcze klasyk literatury historycznej i rekordzista - Józef Ignacy Kraszewski.

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 15, 2016, 22:08 »
Jedną z nowszych autorek i zdobywającą popularność jest też Elżbieta Cherezińska.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 16, 2016, 12:42 »
Nie czytałam jeszcze książek pani Cherezińskiej, ale opinie o nich brzmią zachęcająco. Chciałabym jeszcze wspomnieć o jeszcze jednej autorce powieści historycznych, Opisuje ona późniejsze  czasy, nieco nam bliższe.  Nie wiem, czy Jej powieści zaliczyć do książek historycznych, czy do romansów historycznych. Pani Halina Popławska przepięknie pisze - jej "Klawikord i róża", "Hiszpańska romanca", "Talerz z Napoleonem", |Szpada na wachlarzu" i wiele innych bardzo dużo mówią o tamtych czasach. No i romansowe wątki oraz przygody jakie przeżywają bohaterowie ... też zachęcają do czytania. Oczywiście postacie historyczne również tu występują. Może z wyjątkiem "Klawikordu i róży" i "Hiszpańskiej romancy".

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 12, 2016, 16:10 »
Jedną z nowszych autorek i zdobywającą popularność jest też Elżbieta Cherezińska.
Niestety jeszcze nie czytałam książek pani Cherezińskiej. Zainteresowała mnie Jej powieść "Harda". Z czasów piastowskich. Na LC jest kilka recenzji.  Niektóre bardzo pozytywne, inne wytykają pewne ... hm. wady. Nie wiem, ja raczej do powieści Bunscha, Grabskiego, Gołubiewa  jestem przyzwyczajona. Pani Cherezińska podobnież pisze inaczej. Może warto zerknąć? Sama nie wiem ...

Marion

  • Bywalec bibliotek
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Polscy pisarze zajmujący się tematyką historyczną
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 21, 2024, 10:12 »
A jeszcze powieści historyczne pisała Zofia Kossak-Szczucka, czy Hanna Malewska.