Wątek: Rosyjscy autorzy kryminałów  (Przeczytany 10841 razy)

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Rosyjscy autorzy kryminałów
« dnia: Kwietnia 30, 2016, 17:53 »
Najbardziej znani to Aleksandra Marinina i Boris Akunin. Co ciekawe, specjalizują sie oni w nieco innych rodzajach powieści kryminalnych. Marinina to współczesność, moskiewskie blokowiska i stare kamienice, podmiejskie letniska, a Akunin - kryminał retro, toczący się w dawnych, jeszcze "carskich" czasach. Świetnie uchwycone realia tamtej epoki, styl, wygląd ulic, mentalność ludzi. No i do tego zabójczo przystojny detektyw Erast Fandorin. Preferujący nowoczesną (jak na owe czasy) dedukcję oraz tak zwane niekonwencjonalne metody śledcze. Inteligentny, bezwzględny dla złoczyńców, wysportowany, bez wahania potrafi "wtopić się" w środowisko przestępcze. Perfekcyjnie opanował zarówno sztukę charakteryzacji jak i wschodnie sztuki walki. No i ten jego japoński asystent Masa siejący spustoszenie w sercach rosyjskich kobiet.  Nie czytałam wszystkich książek Akunina. Wśród tych, jakie udało mi się dostać najbardziej podobały mi się Gambit turecki, Walet pikowy, Kochanek śmierci i Nefrytowy różaniec. Powieści Azazel i Gambit turecki doczekały się adaptacji filmowych.  Podobną epoką co Akunin zajmuje się mniej znany autor kryminałów Leonid Józefowicz. Napisał świetną trylogię o śledztwach prowadzonych przez Iwana Dmitriewicza Putilina. Teoretycznie powieści te podobne są do dzieł Akunina, ale ich bohaterowie bardzo się różnią.  Fandorin  to błyskotliwy, młody przystojniak, dandys, lubiący piękne kobiety, wykwintne jedzenie itp. W śledztwie korzysta z najnowszych zdobyczy techniki. Dla podwładnych jest uprzejmy, wobec zwierzchników nie jest uniżony. Iwan Putilin to typowy, petersburski policjant. Podwładnych traktuje po ojcowsku, czyli: a to w łeb przyłoży, a to rubelkiem nagrodzi. Przełożonym nie sprzeciwia się, choć i tak swoje zrobi. W śledztwie stosuje tradycyjne metody, choć trzeba przyznać, że potrafi logicznie myśleć i wyciągać wnioski. Wierny mąż i oddany ojciec. Fandorin to szampan, kawior, piękne kobiety, samochody, telefon, sztuki walki. Putilin to wódka (niewiele), solone rydzyki, nieco marudząca i narzekająca żona, dorożki i posłańcy, truchtający pieszo z poleceniami zwierzchnika. Nie nosi przy sobie broni! A i bić też się za bardzo nie potrafi. Obaj detektywi prowadzą ciekawe sprawy, w zbliżonych okresach historycznych i ... obaj są skuteczni.
Kolejna autorka powieści kryminalnych,  Aleksandra Marinina urodziła się we Lwowie. Pracowała dość długo w policji, może więc rzetelnie opisywać jej pracę, procedury, jakie obowiązują itd... nie bardzo znam się na tym. W każdym razie robi to fachowo i ciekawie. Napisała m.in. Złowrogą pętlę (pierwsza z tego cyklu, jaka wpadła mi w ręce), Kolację z zabójcą, Czarną listę, Płotki giną pierwsze, Obraz pośmiertny, Męskie gry,  Za wszystko trzeba płacić. Był nawet serial telewizyjny nakręcony na podstawie jej powieści. Niestety na język polski przełożono zaledwie część jej książek. Z dużym opóźnieniem. Może pewna pociechą jest to, że przekłady z języka rosyjskiego są rzetelne, napisane poprawną polszczyzną i ... na razie nie znalazłam w nich błędów. Może to zależy od czasu tłumaczenia. "Gra o tron" była przetłumaczona w krótkim czasie i trafiają się w niej "kwiatki" w rodzaju "królowa ubrała sukienkę" ... przy czym z treści wynikało, że nie zdobiła jej, lecz ... włożyła! :fpm:  Major Anastazja Kamieńska, bohaterka powieści tej autorki  jako detektyw  też imponuje. Używa metod naukowych w śledztwie, analiz matematycznych, ale kiedy trzeba, potrafi pracować w terenie. Nie tylko przy biurku i komputerze. No i te jej niekonwencjonalne metody prowadzenia śledztwa. Bardzo interesujące.
Do popularnych autorek należą Tatiana Polakowa, Daria Doncowa i  Polina Daszkowa.
Polina |Daszkowa napisała  Dla Nikity i Rosyjską orchideę. Bardzo dobre kryminały.
Polakowa i Doncowa piszą trochę "pod Chmielewską", bardzo popularną w Rosji.
Tatiana Polakowa napisała dwa cykle kryminalne - "Olga Riazancewa" i "Żenia i Anfisa"  Zwłaszcza ten drugi zbliżony jest do stylu Chmielewskiej, z elementami humoru. Perypetie dwóch przyjaciółek, które stale wplątują się w jakieś wydarzenia kryminalne. Cykl o Oldze Riazancewej jest dłuższy, ale też świetny. Bohaterka jest jedna, ale bardzo przedsiębiorcza i ... miewa rozmaite przygody oraz wiernego wielbiciela z tzw półświatka ... a raczej ... hm.  przystojnego szefa mafii :D
Dariia Doncowa napisała bardzo dużo kryminałów. Też raczej "na wesoło", dla poprawy humoru. Ja lubię jej cykl o Eulampii Romanowej, chociaż i inne powieści też są dobre. Wymieniłam tylko kilku pisarzy. Jest ich więcej, ale wymienieni tutaj chyba są najlepsi i najpopularniejsi. Powieści te są ciekawą lekturą, do tego przyzwoity, staranny przekład i realia podobne do polskich (oczywiście nie licząc kryminałów z historycznym tłem) - blokowiska, stare kamienice, drewniane domki na przedmieściach dużych miast, sklepy,  szpitale, szkoły itd.
W każdym razie polecam.



« Ostatnia zmiana: Kwietnia 30, 2016, 18:13 wysłana przez ewelina »

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 01, 2016, 00:15 »
Wypożyczyłam kiedyś jakąś książkę Marininy, ale nie dokończyłam. :P Może kiedyś powrócę?
Czytałam Akunina i Doncową. Literacko Akunin lepszy, ale też po jakimś czasie nudzi, lepiej więc sobie i jego dozować.
A Doncowa, tak - widać siny wpływ Chmielewskiej. Dla rozrywki przeczytać można. To też dobra lektura przy początkach nauki rosyjskiego, bo szybko się czyta, słownictwo nieskomplikowane, w sam raz na otrzaskanie się z "bukwami".

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 01, 2016, 01:40 »
Aleksandra Marinina sporo książek napisała, więc i u niej  niektóre  powieści się lepiej czyta, niektóre są słabsze. Najlepsze chyba są te, gdzie jest dużo Kamieńskiej. Akunin też jest "nierówny". Cykl o Pelagii mniej mi się podobał. Z cyklu "Fandorinowskiego" nie podobał mi się "Dekorator" i "Kochanek śmierci". Czytało się dobrze, ale .. lepszy jest "Gambit królewski" lub "Azazel" czy "Nefrytowy różaniec.
Polakowa i Doncowa to zdecydowanie książki lżejsze, czytane dla "odprężenia się", ale ... ja je lubię.
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2016, 11:18 wysłana przez ewelina »

malyneczka

  • Wielki miłośnik literatury
  • *****
  • Moderator
  • Wiadomości: 736
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 01, 2016, 07:32 »
Aleksandra Marinina czeka już na mnie od dłuższego czasu na półce i mam nadzieję, że wkrótce po nią sięgnę ;)

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 01, 2016, 12:33 »
Najlepszy rosyjski kryminał to "Zbrodnia i kara".

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 01, 2016, 13:23 »
Można rzec klasyka kryminału  ::) ale prz tych nowszych można się tez i pośmiać. Pisane z poczuciem humoru.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 01, 2016, 13:33 »
Jestem miłośniczką Polakowej i Marininy, obie cenię sobie bardzo wysoko, szczególnie gdy idzie o autorki cykli (cyklów?). Polakową lubię za Olgę Riazancewą, bo już jej druga seria mi się nie spodobała, miało być zabawnie, było żałośnie- znam co prawda z tego cyklu tylko Pogoń za duchami, ale czytało mi się to ciężko i nie mam za bardzo ochoty czytać innych, nie wiem, może kiedyś spróbuję?
Marianina to z kolei wspaniała postać Anastazji Kamieńskiej, dla mnie rewelacyjna seria, zostały mi może dwie czy trzy powieści, które próbuję dopaść.
Akunina znam tylko z Nefrytowego różańca, czyli skromnie, ale  planuję poznać go bliżej. Z reszty wymienionych nazwisk nie znam żadnego, ale wypisujcie dalej, niedługo zrobię sobie listę z ich książkami i posprawdzam, co może mi się spodobać.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 01, 2016, 13:53 »
"Pogoń za duchami" istotnie jest najsłabsza. Pozostałe są lepsze. Cykl z olgą Riazancewą jest też bardzo dobry, ale ja nie czytałam wszystkich jego części. Akunina nie muszę zachwalać ... ma zasłużoną doskonałą opinię jako kryminalista  ::) Ja bym jeszcze pochwaliła Leonida Józefowicza. Pisze dość specyficznie, trochę jakby "pod Akunina", ale ... jednak inaczej. Jeszcze jest dość znany Buszkow,m ale nie wypowiem się na jego temat, bo ... nie czytałam :fpm: No i kolejny klasyk, Siergiej  Łukjanienko, ale to inna dziedzina ... to ten od  Nocnego patrolu, Dziennego patrolu, Nowego patrolu. Jego chyba można zaliczyć do fantasy?
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2016, 19:11 wysłana przez ewelina »

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 01, 2016, 15:00 »
Tak, Łukjanienko to dla mnie zdecydowanie fantastyka.
Do pisarzy kryminałów można zaliczyć zaś braci Wajnerów - Gieorgija i Arkadija.

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 01, 2016, 15:15 »
Ja przy przeglądaniu książek w antykwariatach natknęłam się na "Kastet z dębowym listkiem" Dmitrija Tarasienkowa i "Trzy dni w Dagezanie" Pawła Szestakowa. Zdaje się, że to były niezłe kryminały, chociaż innych książek tych autorów już nie znalazłam.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 01, 2016, 16:55 »
Rosyjskich autorów lubię, więc z pewnością sięgnę i po tych współczesnych. Akunin juz wiele razy obijał mi się o ucho i oko, a Marininę też wpisuję na listę zainteresowań :)
Przy okazji muszę pochwalić Ewelinę za świetny rzeczowy tekst :)

ewelina

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 144
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 01, 2016, 19:16 »
Dziękuję za pochwałę, ale to tylko krótka notatka. Pominęłam pisarzy z okresu ZSRR - Tarasienkowa, Szestakowa, braci Wajnerów, a ze współczesnych Buszkowa, którego nie czytałam.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Rosyjscy autorzy kryminałów
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 23, 2019, 11:45 »
"Pogoń za duchami" istotnie jest najsłabsza. Pozostałe są lepsze.
Miałaś rację Ewelina, pozostałe części są o niebo lepsze, myślę, że teraz podobałaby mi się bardziej też  Pogoń za duchami, bo już wczułam się w styl Polakowej z tej serii. Bawiłam się wyśmienicie podczas tej lektury.