Wątek: Hanna Kowalewska  (Przeczytany 6084 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Hanna Kowalewska
« dnia: Kwietnia 30, 2016, 15:51 »
     Hanna Kowalewska (ur. 18 kwietnia 1960 w Wysokiem Mazowieckiem)- polska pisarka dla dorosłych i mło9dzieży.
W 1985 debiutowała na łamach tygodnia Nowa Wieś wierszem "Żniwa", nagrodzonym w konkursie "Ziemia moich wierszy" organizowanym przez Radę Krajową Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy i redakcję Nowej Wsi. W 1990 otrzymała II nagrodę w konkursie Młodzieżowej Agencji Wydawniczej na debiut prozatorski za książkę Kapelusz z zielonymi jaszczurkami . Współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją Polską jako autorka słuchowisk i dramatów.
     Za słuchowisko Jezioro o podwójnym dnie otrzymała II nagrodę w konkursie Redakcji Dramatu Polskiego Radia Wybieramy premierę Dwójki (1996), za dramat Porwanie wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Dramatycznym Tespis 97, za słuchowisko Samotność na sprzedaż wyróżnieniem w konkursie Polskiego Radia Integracja z Europą. Jest autorką scenariusza serialu Tak miało być (realizacja 2005).
     W 1997 roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na najlepszą polską powieść, zorganizowanym przez wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Świat Książki, za książkę Tego lata w Zawrociu, która dała początek cyklowi powieści. W 2003 otrzymała nagrodę Miesięcznika Literackiego oraz nominację do Śląskiego Wawrzyna Literackiego za powieść Julita i huśtawki.
    Od 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 Jest autroką:
   Anna tłumaczy świat (1990)
    Julita i huśtawki (2003)
    Kapelusz z zielonymi jaszczurkami  (1999)
    Tam, gdzie nie sięga już cień (2015)
    Winoroślinność

Cykl "Letnia akademia uczuć"
    Anna i wodorosty (tom: 1)
    Pięć najważniejszych słów  (tom: 2)

Cykl "Zawrocie"
    Tego lata, w Zawrociu (tom: 1)
    Góra śpiących węży  (tom: 2)
    Maska Arlekina (tom: 3)
    Inna wersja życia (tom: 4)
    Przelot bocianów  (tom: 5

Cykl Zawrocie jest moja ukochaną serią współczesnych powieści polskich.

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Odp: Hanna Kowalewska
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 07, 2016, 21:27 »
Dodam, ze w cyklu Zawrocie wyszła kolejna, szósta już, książka: Cztery rzęsy nietoperza. Dla mnie równie klimatyczna i ciekawa jak poprzednie.

bolek_x

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
  • Carpe diem!
Odp: Hanna Kowalewska
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 22, 2018, 12:00 »
Moja siostra czytała jej książki... Coś z wakacjami było ale nie pamiętam dokładnie ;)

nusska_a

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
  • Per aspera ad astra
Odp: Hanna Kowalewska
« Odpowiedź #3 dnia: Września 05, 2018, 13:08 »
"Letnia Akademia Uczuć"? też to czytałam i mega mi się podobało :D