Wątek: Umberto Eco  (Przeczytany 9858 razy)

Gwiazdka

  • Mól książkowy
  • ****
  • Wiadomości: 1378
Umberto Eco
« dnia: Kwietnia 30, 2016, 15:41 »
Umberto Eco (1932-2016) – włoski semiolog, filozof, bibliofil i mediewista, powieściopisarz, autor felietonów i esejów. Sławę przyniosła mu powieść Imię róży (1980), dzieło łączące w sobie elementy semiotyki, badań biblijnych, analizy kultury średniowiecza i teorii literatury. Jego kolejne powieści, m.in. Wyspa dnia poprzedniego (1994) i Cmentarz w Pradze (2010), także stały się światowymi bestsellerami. Eco pisał także prace naukowe, książki dla dzieci i młodzieży, oraz eseje na temat teorii literatury, świata współczesnego, kondycji współczesnych mediów i nauki.

Dla mnie mistrz pióra i literatury. Najpierw zakochałam się oczywiście w Imieniu róży, potem był Baudolino, może jeszcze lepszy niż Imię..., do tego Cmentarz w Pradze i Tajemniczy płomień królowej Loany. Teraz w planach tylko Temat na pierwszą stronę.

Janusz

  • Stały czytelnik
  • **
  • Wiadomości: 151
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 04, 2016, 12:41 »
Z Eco u mnie jest tak: "Imię róży" znam tylko jako film. Czytałem dwie książki Eco: "Cmentarz w Pradze" i "Zapiski na pudełku od zapałek". Lubie jego erudycję, dogłębną faktografię, dbałość o tło historyczne, ogromny szacunek jakim darzy swego czytelnika, nie serwując mu uproszczonej papki, tylko zapraszając go w rozległe i bogate krainy wyobraźni. Jest to jeden z oryginalniejszych pisarzy jacy kiedykolwiek cokolwiek napisali.

Aybige

  • Czytelnik
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 10, 2017, 14:35 »
Może trzeba dojrzeć do jego książek, bo nie zdołałam przebrnąć przez „Imię róży” w formie audiobooka. Mnie nadmiar faktów przytłoczył; pogubiłam się w fabule.

Kika

  • Milczek
  • Wiadomości: 2
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 23, 2018, 12:32 »
Przeczytałam "Imię Róży", ciężka książka... do tego typu pisarzy i książek trzeba porostu dojrzeć, albo to lubić. Mi się podobało :)

Katja

  • Książkowy ekspert
  • *****
  • Administrator
  • Wiadomości: 754
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 25, 2018, 01:40 »
Ja na razie padłam w połowie. Ale czytałam to dobrych kilka lat temu. Mnie znużyły te dysputy, ale ponieważ średniowiecze uwielbiam, ogólnie książka mi się podobała, to pewnie do niej wrócę.

Mormandia

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 04, 2018, 13:11 »
Mnie niestety nie przekonała a szkoda, bo Umberto ceniony jest na całym świecie, filmy na podstawie jego powieści bardzo mi się podobają

DiamondCater

  • Milczek
  • Wiadomości: 3
Odp: Umberto Eco
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 01, 2019, 09:39 »
Umberto Eco to jest świetny pisarz. Uwielbiam jego książki.